Pierwsza szklarnia - jaką wybrać, jak zbudować - poradnik 1
Pierwsza szklarnia - jaką wybrać, jak zbudować - poradnik

Nasza pierwsza szklarnia ogrodowa

 

Każdy, kto marzy o zakupie szklarni ogrodowej, zastanawia się: jak zmontować, jaką wybrać, gdzie postawić, a bardzo często słyszymy, jak i gdzie szklarnię postawić. W tym poradniku, postaramy się odpowiedzieć na większość pytań dotyczących budowy szklarni aluminiowej.

 

Co i kiedy sadzimy w szklarni

 

Bardzo ważny aspekt budowy szklarni, to czas, a konkretniej, kiedy zacząć składać czy budować szklarnię. Jeśli chodzi o czas, to ważne jest odpowiednie przygotowanie miejsca, czyli wapnowanie czy nawożenie obornikiem na jesień - będzie na pewno łatwiej, niż po postawieniu cieplarni. Kroki nawożenia można znaleźć w naszym innym poradniku. Sadzenie zazwyczaj rozpoczynamy na początku kwietnia, więc dobrze mieć już wszystko przygotowane odpowiednio wcześniej. Rozsadniki np. pomidorów przygotowane na parapecie, jeśli pogoda dopisze możemy wsadzić do szklarni w kwietniu, podobnie jak inne warzywa - sałatę masłową możemy posadzić już w marcu.

Wybór miejsca dla szklarni poliwęglanowej

 

Wybór miejsca dla szklarni jest niezwykle ważny, ze względu na to, że warzywa potrzebują ciągłego dostępu do promieni słonecznych. Szklarnię poliwęglanową ustawiamy w konkretne kierunki, dla osób które nie do końca wiedzą gdzie są jakie, proponujemy kupno taniego kompasu, unikniemy dzięki temu pomyłki podczas planowania. Szklarnię ustawiamy w ten sposób, że dłuższa oś szklarni przebiega z kierunku wschodniego na zachód, czyli szklarnię ustawiamy np. wejściem na wschód lub zachód. Najlepiej cieplarnię ustawić w południowej części naszej działki. Należy pamiętać, aby od strony południowej i wschodniej nie było zabudowań ani drzew w pobliżu szklarni, gdyż może to spowodować ograniczenie w dostępie do promieni słonecznych. Jeśli mamy już wybrane miejsce, to teraz przejdziemy dalej do przygotowania podłoża.

Przygotowanie podłoża pod szklarnię

 

Jak już wcześniej wspominałem, dobrze jest, aby miejsce, w którym chcemy postawić szklarnię było odpowiednio przygotowane, czyli nawieziony obornik i podłoże wapnowane – należy jednak pamiętać, by zrobić to w odstępie czasowym, gdyż połączenie tego może mieć niekorzystny wpływ na glebę i wzrost roślin. Dobrze przed postawieniem szklarni od razu na wiosnę przekopać ziemię, będzie to wygodniejsze niż robienie tego w środku. Szklarnię aluminiową możemy kupić wraz z fundamentem stalowym, na którym stawiamy stelaż szklarni. Fundament możemy wkopać w ziemię, postawić na krawężnikach, a także możemy zrobić fundament samemu i wylać go odpowiednio wcześniej z mocowaniami. Zrobienie fundamentu pod szklarnią zapewni jej większą stabilność i sztywność, jednak uniemożliwi nam stosowanie płodozmianu, jeśli mamy duży ogród.

Płodozmian a szklarnia ogrodowa

 

Stosowanie szklarni aluminiowej daje nam przewagę nad innymi szklarniami, a mianowicie płodozmianu, jako że większość z nas pod szklarnią będzie sadziło pomidory. Pomidor, jako warzywo jest bardzo wymagające dla gleby i optymalnym rozwiązaniem jest zmiana wysiewu pomidorów, mając szklarnię aluminiową możemy ją po prostu co rok nieznacznie przestawić tak, aby zmianowanie miało sens. Pomidor korzeni się głęboko, dlatego w płodozmianie powinien następować po roślinach korzeniących się płycej (ogórek, kalafior, brokuł, seler, cebula, groch, szpinak).

Najważniejsze cechy szklarni aluminiowej

 

Szklarnia aluminiowa jest lekka, a dzięki temu bardzo wytrzymała; wytrzymałość aluminium w porównaniu do stali jest dużo wyższa biorąc pod uwagę wagę materiałów. Szklarnia stalowa może być bardziej wytrzymała, jednak jakim kosztem. Montaż czy transport to naprawdę spore koszty, na które nie każdego stać. Jeśli chodzi o konstrukcje aluminiowe, to jako szyby występuje tutaj tworzywo sztuczne o magicznie brzmiącej nazwie - poliwęglan. Informacja dot. poliwęglanu z Wikipedii.

„Poliwęglany (PC, z ang. polycarbonates) – grupa polimerów z grupy poliestrów, będące formalnie estrami kwasu węglowego.

 

Poliwęglany są amorficznymi, termoplastycznymi (formowanymi przez wtryskiwanie i wytłaczanie na gorąco) tworzywami sztucznymi o bardzo dobrych własnościach mechanicznych, szczególnie udarności i dużej przezroczystości. Własności poliwęglanów są podobne nieco do pleksiglasu, ale poliwęglan jest dużo bardziej wytrzymały mechanicznie i jednocześnie droższy. Jego twardość i odporność na ściskanie jest zbliżona do aluminium”. (źródło Wikipedia).

 Poliwęglan komorowy

Wykorzystane szyby poliwęglanowe wykonane są w technologii komorowej i działa w skrócie jak okna w mieszkaniu z próżnią pośrodku. Zastosowanie poliwęglanu komorowego o grubości 4 mm zapewnia dobrą izolację termiczną, szczególnie ważną wczesną wiosną, gdy uprawy narażone są na przymrozki przygruntowe. Poliwęglan jest bardzo lekki i jak już podawaliśmy bardzo wytrzymały, nie straszne mu nawet gradobicia. Zastosowanie płyt poliwęglanowych ma jeszcze znaczącą przewagę nad konstrukcjami opartymi na szkle, jest nim ochrona UV. Promieniowanie UV wpływa negatywnie w nadmiarze nie tylko na naszą skórę, ale również na uprawy. Poliwęglan komory zatrzymuje 100 % promieniowania UV.

Montaż szklarni ogrodowej

 

Montowanie poszczególnych elementów powinniśmy zaplanować na słoneczny i bezwietrzny dzień, wiatr może być naprawdę uciążliwym przeciwnikiem, szczególnie podczas montażu paneli poliwęglanowych. Zanim rozpoczniemy składanie elementów należy wyciągnąć wszystkie elementy i porozkładać według załączonej instrukcji i instrukcji wideo, która znajduje się poniżej. Każdy element posiada z tyłu numer, co jest zaznaczone w instrukcji, dodatkowo instrukcja podaje długości wszystkich elementów oraz szkic przekroju. Jeśli chodzi o szklarnie aluminiowo-poliwęglanowe, to panele są w osobnych kartonach i z rozłożeniem należy poczekać aż nie złożymy najpierw konstrukcji.

Krok po kroku – montaż.

 

  • Rozkładamy elementy na równym podłożu;
  • Grupujemy według instrukcji;
  • Montujemy po kolei, ściany boczne, przednie i tylne po czym składamy w całość;
  • Montujemy pozostałe elementy dachu;
  • Składamy drzwi i wstawiamy w nie panele;
  • Składamy okna i wstawiamy w nie panele;
  • Rozkładamy pozostałe panele poliwęglanowe (ułatwi to szukanie konkretnych kształtów);
  • Mocujemy za pomocą specjalnych uchwytów panele w ramie szklarni.

 

Jeśli nasza szklarnia nie jest osłonięta przed wiatrem i może być narażona na silne podmuchy, proponujemy dodatkowe zabezpieczenie elementów specjalnymi śrubo-wkrętami z plastikowymi podkładkami. Panele poliwęglanowe dobrze jest dodatkowo uszczelnić specjalnym silikonem, który dostępny jest w sklepie, jest to specjalny silikon, który nie powoduje korodowania aluminium.

 

Szklarnie ogrodowe występują w dwóch szerokościach : 190 i 250 cm, jeśli chodzi o długość to dostępnych wariantów jest dużo więcej od 190 do 550 cm. Duża szklarnia ogrodowa sprawdza się nie tylko w ogrodzie, ale jest też często wybierana do gospodarstw, gdzie służą jako rozsadniki, a później do uprawy warzyw na sprzedaż.

Szklarnia czy może jednak tunel foliowy

 

Tunele foliowe występują od wielu lat na naszym rynku w przeciwieństwie do szklarni poliwęglanowych. W porównaniu tych dwóch produktów, zasadniczą różnicą jest cena szklarni ogrodowej względem ceny tunelu ogrodowego. Cena szklarni potrafi być kilkukrotnie wyższa niż cieplarni z poliwęglanu, ale to szklarnia zapewnia lepszą termoizolację, konstrukcja szklarni powinna też przeżyć konstrukcję tuneli foliowych. Folia na tunel w zależności od producenta jest jedno lub dwuletnia i co tyle należy folię wymieniać. Budowa tunelu foliowego jest dużo prostsza aniżeli szklarni i wystarczy 45 minut by postawić folię we własnym ogrodzie.

Asortyment dodatkowy do szklarni

 

Szklarnie producenta Plantiflex można wyposażyć w dodatkowe akcesoria, które podniosą walory użytkowe naszego produktu. Szczególnie polecamy automatyczny system otwierania okien. Jest to specjalny gazowy wysięgnik, który jest zaprogramowany tak, aby w zależności od temperatury otwierał lub zamykał okno. Zakres temperatur w jakich działa ten system to : 18 – 35 stopni Celsjusza. Regały do szklarni – w ofercie do szklarni Plantiflex dostać można również regały, nie tylko aluminiowe wolnostojące, ale też dzięki specjalnym mocowaniom można je zamocować do ścian wewnątrz szklarni.

 

 

Komentarze do wpisu (1)

29 stycznia 2018

Bardzo ciekawy poradnik, mam nadzieję, że się przyda podczas stawiania szklarni aluminiowej na wiosnę.

Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Kategorie blog
Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl